Wentylacja mieszkań, domów - Nawiewniki Okienne

Przejdź do treści

Menu główne:

Wentylacja mieszkań, domów

Najprościej mówiąc, wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Powietrze dostaje się do pomieszczeń (pokoje, kuchnia) przez przegrodę zewnętrzną ( okno, ściana, drzwi), nasyca się zanieczyszczeniami i przepływa do pomieszczeń, w których znajdują się kratki wentylacyjne (łazienka, kuchnia, WC), a stamtąd kanałami wentylacyjnymi odprowadzane jest na zewnątrz.

Skutkiem niewłaściwego działania wentylacji grawitacyjnej jest:
  • wilgoć w pomieszczeniach, powstanie pleśni i grzyba,
  • złe samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych, uczulenia itd.,
  • podtrucia lub zatrucia tlenkiem węgla,
  • nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, najczęściej po długiej nieobecności użytkowników,
  • kondensacja zanieczyszczeń toksycznych emitowanych przez materiały wykończeniowe, meble itp.,
  • niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w gazowych podgrzewaczach wody, kuchenkach, kominkach itp.,
  • trwałe uszkodzenia gazowych podgrzewaczy wody;

Dlaczego tak się dzieje, przecież kiedyś tak nie było, nasze babcie nie skarżyły się na bóle głowy? Co to jest właściwie ta wentylacja?

Dawniej w większości budynków nie było problemu z doprowadzeniem powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, w których przebywają ludzie czy zwierzęta. Stosowane wtedy okna nie odznaczały się dużą szczelnością, a lokatorzy skarżyli się na zbyt duże szczeliny w oknach, które powodowały wyziębianie mieszkań. Sytuacja zmieniła się, kiedy zaczęto stosować okna PCV, wkrótce potem również szczelne drewniane. Okna te charakteryzują się bardzo dużą szczelnością i niewłaściwa ich eksploatacja jest najczęstszą przyczyną braku właściwej wentylacji, co potwierdzają również biegli sądowi oraz straż pożarna na podstawie prowadzonych prac.

Cała podróż powietrza w wentylacji grawitacyjnej zaczyna się w oknie. Przynajmniej tak powinno być w dzisiejszych budynkach, które według przepisów powinny mieć okna wyposażone w nawiewniki. Montuje się je w górnej części okna, tak żeby strumień czystego, choć chłodnego powietrza był skierowany ku górze i w momencie opadania (powietrze chłodne jest cięższe) ogrzewał się (dzięki obecności w domu grzejników lub ogrzewania podłogowego) redukując przy tym uczucie chłodu czy przeciągu.

Pamiętaj

Aby wentylacja grawitacyjna działała, niezbędne jest napłynięcie powietrza przez rozszczelnione okna w pokojach i kuchni. Wtedy powietrze ma szanse zostać wypchnięte przez kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej. Gdy okna są szczelne, dochodzi do wytworzenia ciągu wstecznego i zimne powietrze jest nawiewane przez kratki wywiewne do pomieszczeń.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie właściwego wentylowania pomieszczeń. Oferowane przez nas nawiewniki posiadają wszelkie certyfikaty jakości, a nasi specjaliści służą fachową radą w zakresie ich odpowiedniego doboru i użytkowania. W przypadku skorzystania z naszych usług montażowych, każdy Klient otrzymuje pięcioletnią gwarancję na nawiewnik oraz jego właściwe zamocowanie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów     +48 603 247 272
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego