Zalety nawiewników - Nawiewniki Okienne

Przejdź do treści

Menu główne:

Zalety nawiewników

___  Świeże powietrze

Przez zbyt szczelne okna ograniczamy dopływ świeżego powietrza do budynku mieszkalnego czy użyteczności publicznej, które zapewnia użytkownikom odpowiedni mikroklimat, czyli właściwy skład powietrza, temperaturę i wilgotność.  Ale nie tylko. Ma to również znaczenie w zachowaniu właściwego stanu technicznego budynku. Człowiek potrzebuje do oddychania od 20 do 35 m3 Świeżego powietrza na godzinę, które jest bogate w tlen potrzebny do prawidłowego rozwoju organizmu.

Jeśli zakłócone jest prawidłowe działanie wentylacji,  dochodzi do wyczerpania tlenu, a w zamian gromadzi się dwutlenek węgla, który jest gazem trującym. W wydychanym powietrzu jego stężenie wynosi około 4%. Przebywając w pomieszczeniu zamkniętym wyczerpujemy tlen przez oddychanie, powodując jednocześnie wzrost poziomu dwutlenku węgla. W pomieszczeniu o kubaturze 20 m3, pozbawionym wentylacji, już po godzinie może występować niedotlenienie naszego organizmu, a po 4 godzinach pojawiają się objawy zmęczenia i bóle głowy. Natomiast po 8 godzinach stężenie dwutlenku węgla może przekroczyć już 1%, co skutkuje zaburzeniami w myśleniu. Trudno więc dziwić się, że np. śpiąc w niewielkim pomieszczeniu bez wentylacji, wstajemy nie tylko niewyspani, ale przede wszystkim zmęczeni. W domu pozbawionym możliwości wymiany powietrza czuje się stęchliznę i zaduch.
___  Pleśń

Wilgoć jest efektem przede wszystkim źle działającej wentylacji spowodowanej zbyt szczelnymi pomieszczeniami. Pierwszym zjawiskiem, którego dostrzegamy gołym okiem jest para oraz skropliny w dolnych częściach szyb okiennych. Jest to pierwszy sygnał mówiący nam o podniesionej wilgotności w pomieszczeniach. A co za tym idzie zaraz pleśń, grzyb i inne dolegliwości wynikające z braku dopływu powietrza z zewnątrz. Pleśń oraz grzyb które są już następnym i jednym z najgorszych zjawisk w naszych pomieszczeniach są bardzo groźne dla zdrowia. Co to jest pleśń:
Pleśń jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych intruzów w naszym domu. Jej powstawaniu sprzyja wilgoć, której obecność wynika głównie z nieprawidłowego systemu wentylacji. Pleśń ma negatywy wpływ na elementy konstrukcyjne, wykończeniowe czy też meble. Ale przede wszystkim może być powodem złego samopoczucia domowników. Pleśń powstaje na skutek utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu.
___   Różna problemy zdrowotne związane z pleśnią

Najczęściej występującymi schorzeniami, związanymi z pleśnią w mieszkaniu, są bóle mięśni i stawów, infekcje skórne, zapalenie zatok, problemy z oddychaniem i ogólne zmęczenie organizmu. Przebywając w pomieszczeniu, w którym rozwija się pleśń, narażamy się na alergię wziewną i skórną. Grzyby nierzadko przyczyniają się do uszkodzenia wielu organów i układów, są przyczyną występowania astmy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U dzieci dodatkowo pojawiają się zapalenia stawów, podrażnienie skóry czy oczu. Często też pojawia się alergiczne zapalenie zatok czy oskrzelowo-płucna grzybica kropidlakowa. Bardzo często grzyby prowadzą do mrowienia i drętwienia kończyn czy zesztywniającego zapalenia kręgosłupa, towarzyszy temu rozdrażnienie, ogólny niepokój, a nawet depresja. Pleśń wpływa również na zmniejszenie koncentracji, bezsenność, problemy z trzymaniem równowagi oraz częste bóle głowy. U części osób może wystąpić również dysfunkcja nerek, grzyby są też niezwykle groźne dla kobiet w ciąży, mogą bowiem doprowadzić do zakłócenia rozwoju płodu. Pleśń w mieszkaniu w najgorszym wypadku może stać się przyczyną raka, martwicy wątroby czy uszkodzenia nerek. Osoby z osłabionym układem immunologicznym narażone są nawet na infekcje zagrażające życiu.

___   Komfort cieplny

Nawiewnik powietrza jest to niewielkie urządzenie montowane w górnej części okna, które  w sposób ciągły lecz kontrolowany przez nas, dostarcza nam odpowiednią ilość powietrza nie wyziębiając  przy tym pomieszczeń. Czyli mówiąc prościej mamy cały czas wietrzone pomieszczenia, bez konieczności ciągłego otwierania okien, bądź używając mikrowentylacji co powoduje bardzo dużą stratę ciepła. Świeże powietrze łatwiej jest ogrzać. Więc można obalić stwierdzenia, że szczelne pomieszczenia szybciej się ogrzewają i nie mamy strat ciepła. Nadmiernie uszczelnione mieszkanie nie wpływa na oszczędność  w kosztach ogrzewania. Wręcz przeciwnie – przy niedostatecznej  wentylacji,  z pomieszczeń nie jest odprowadzana para wodna, a powietrze o dużej wilgotności potrzebuje znacznie więcej ciepła do osiągnięcia pożądanej temperatury. Tym samym koszty rosną.
wieże powietrze.

___   Czad

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje często także w czasie pożaru.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.

Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

___   Jak zapobiegać zatruciu?

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji . Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

Pamiętaj aby:
- zapewnić stały dopływ świeżego powietrza
- nie zaklejać kratek wentylacyjnych

Możemy się ustrzec montując nawiewniki okienne, które mają za zadanie doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich, nie pozwól, aby zbyt szczelne pomieszczenia doprowadzały do złego samopoczucia.
Zamontuj nawiewniki powietrza i wpuść do domu świeże powietrze.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich, nie pozwól, aby zbyt szczelne pomieszczenia doprowadzały do złego samopoczucia.
Zamontuj nawiewniki powietrza i wpuść do domu świeże powietrze.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie właściwego wentylowania pomieszczeń. Oferowane przez nas nawiewniki posiadają wszelkie certyfikaty jakości, a nasi specjaliści służą fachową radą w zakresie ich odpowiedniego doboru i użytkowania. W przypadku skorzystania z naszych usług montażowych, każdy Klient otrzymuje pięcioletnią gwarancję na nawiewnik oraz jego właściwe zamocowanie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów     +48 603 247 272
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego